W niedzielę 3.02.2019 w hali Szkoły Podstawowej nr 8 w Białymstoku odbyła się ostatnia kolejka I Ligi Futsalu kobiet. Los chciał, by w starciu o awans stanęły na przeciwko siebie dwie drużyny z Białegostoku, Włókniarz i Helios.

Każda z ekip walczyła o nie małą stawkę – Włókniarz w przypadku wygranej, bądź remisu zająłby 1 miejsce, co wiąże się z bezpośrednim awansem do Ekstraligi, zaś przy porażce kończy sezon na 3 miejscu. Helios przy wygranej wylądowałby w barażach zajmując 2 miejsce, lecz przy remisie bądź porażce kończą sezon na 4 miejscu.

W mecz lepiej weszły gospodynie, w pierwszej połowie strzelając dwie bramki, nie tracąc żadnej. W drugiej części gry cała seria niewykorzystanych sytuacji ze strony włókniarek zemściła się. W ciągu kilku minut przyjezdne wyrównały, wprawiając w nerwowość i dezorientację młode zawodniczki Włókniarza. Ostatnie minuty jednak nie przyniosły więcej bramek i mimo remisu 2:2, to KS Włókniarz Białystok mógł cieszyć się z awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej w futsal kobiet w Polsce.

Sukces jakim jest awans do Ekstraligi to mimo wszystko niespodzianka. Zespół złożony głównie z młodych zawodniczek w wieku 14-16 lat za cel obrał sobie ogrywanie i rozwijanie po przez rywalizację w lidze futsalowej wychowanki i tego się trzymał. W całej lidze nie było drugiego zespołu grającego równie wszystkimi zawodniczkami, gdzie każda wniosła nie małą cegiełkę w ten sukces. We Włókniarzu wszystkie zawodniczki (wyłączając jedynie bramkarki), które zagrały w choćby jednym meczu ligowym, strzeliły bramkę, co świadczy o sile tego zespołu. Kolejnym atutem były właśnie golkiperki, które były podporą i silnym punktem przez cały sezon.

KS Włókniarz obok Jagiellonii (Ekstraklasa mężczyzn) i MOKS Słoneczny Stok (Ekstraliga futsalu mężczyzn) w przyszłym sezonie będzie reprezentował Białystok w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce!!!